nazwy godności

Szanowni Państwo!
Jak napisać: czy wielki mistrz zakonu, czy Wielki Mistrz? Czy wpływ na pisownię funkcji ma podanie nazwiska osoby?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Nazwy godności, tytułów, funkcji itp. piszemy małymi literami. Wyjątek czynimy w aktach prawnych, o ile urzędy tak nazwane sprawowane są jednoosobowo (reguła ta jednak nie rozwiązuje naszego problemu). Nowy słownik ortograficzny PWN nadmienia także, iż „zgodnie ze zwyczajem pisownię wielkimi literami można stosować również w tekstach o innym przeznaczeniu, pod warunkiem że nazwa taka odnosi się do konkretnej osoby i występuje w pełnym brzmieniu”. Jak widzimy, podanie nazwiska osoby może mieć wpływ na pisownię nazwy funkcji.
W związku z tym napiszemy: „Najwyższym zwierzchnikiem zakonu rycerskiego był wielki mistrz”, gdyż wyrażenie to nie odnosi się do konkretnej postaci. Jeśli zaś mowa o konkretnej osobie, najlepiej pisać małymi literami, np.: „W bitwie pod Grunwaldem zginął Ulrich von Jungingen – wielki mistrz krzyżacki”. Można też stosować litery wielkie: „W bitwie pod Grunwaldem zginął Ulrich von Jungingen – Wielki Mistrz krzyżacki”. Zwykle jednak wielkimi literami wyróżnia się tylko tytuły osób żyjących.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski