nazwy imprez a wielkie litery

Coraz częściej widuję nazwy własne, w których wszystkie wyrazy, z wyjątkiem spójników, pisane są wielką literą, np. Warszawskie Prezentacje Artykułów dla Wędkarzy, Wędka Roku 2002, konkurs Najlepsza Potrawa z Ryb, Amatorskie Mistrzostwa w Kopaniu Robaków itp. Czy to jest poprawne i czy nie są to przypadkiem germanizmy?
Jest to poprawne pod warunkiem, że są to nazwy własne (a więc jednostkowe) imprez, konkursów, zawodów itd. Oczywiście niektóre z tych wyrażeń mogą funkcjonować jako pospolite, możemy napisać np. amatorskie mistrzostwa w kopaniu robaków, ponieważ zawodów takich może być wiele. Jeśli jednak twórcy takiej imprezy chcą przyjąć nazwę Amatorskie Mistrzostwa w Kopaniu Robaków jaką własną i wyróżniającą tę imprezę sposród innych, wówczas zastosują pisownię wielkimi literami (zob. Nowy słownik ortograficzny PWN, reguła [71]). Nie mielibyśmy zapewne wątpliwości, gdyby impreza taka odbywała się cyklicznie – II Amatorskie Mistrzostwa w Kopaniu Robaków to już tak jak XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (porównanie odnosi się tylko do ortografii).
To samo dotyczy pozostałych nazw: mogą być warszawskie prezentacje artykułów dla wędkarzy (jedne z wielu wędkarskich prezentacji) oraz Warszawskie Prezentacje Artykułów dla Wędkarzy – nazwa taka sugeruje, że twórcy tej imprezy chcą wyróżnić ją spośród podobnych. Rzecz jasna same intencje nie wystarczą, trzeba jeszcze sprawić, by nazwę kojarzono z tym właśnie wydarzeniem. Może też być konkurs o nazwie Najlepsza Potrawa z Ryb, choć w tym wypadku lepiej byłoby może obmyślić bardziej oryginalną nazwę.
Wyrażenie Wędka Roku 2002, będące nazwą własną nagrody, zapiszemy wielkimi literami (zob. Nowy słownik ortograficzny PWN, reguła [87]). W związku z tym nie ma powodu, by dopatrywać się tu wpływu języka niemieckiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski