nazwy instytucji i ich działów

Uprzejmie proszę o radę, jak poprawnie napisać nazwę Dział Marketingu i jak poprawnie zapisujemy skrócone nazwy instytucji typu Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Obrony itp. Czy takie nazwy mają być pisane zawsze dużą literą, czy można je także pisać małą literą?
Pozdrawiam
Waldemar Pyszczykiewcz
Gdy myślimy o konkretnej instytucji lub jej dziale i gdy posługujemy się ich pełną nazwą, przytaczamy ją wielkimi literami, jak każdą nazwę własną. Duże litery występują też w nazwie skróconej, zwanej skrótowcem lub akronimiem, takiej jak MEN 'Ministerstwo Edukacji Narodowej'. Gdy posługujemy się nazwą skróconą, gdyż pełna nazwa została już wymieniona, możemy użyć zarówno wielkiej litery (np. Jak nam powiedziano w Ministerstwie, termin upłynął…), jak i małej (Jak nam powiedziano w ministerstwie, termin upłynął…). Jeśli natomiast skrócona nazwa odnosi się nie do konkretnej instytucji lub jej działu, lecz jest nazwą gatunkową, wtedy zapisujemy ją wyłącznie małą literą (np. Jak nam powiedziano w kilku ministerstwach, termin upłynął…).
Mirosław Bańko