nazwy komisji sejmowych

Szanowni Państwo,
mam pytanie, które nurtuje mnie już od pewnego czasu. Jak powinno się poprawnie pisać nazwy komisji sejmowych (jest to kwestia dość aktualna w związku ze znaną wszystkim aferą)? Niemalże powszechna praktyką jest pisanie tych nazw małymi literami np. sejmowa komisja europejska. Czy nie powinno być natomiast tak: Komisja Europejska lub sejmowa Komisja Europejska? Przecież oficjalne nazwy tych organów to właśnie Komisja Europejska, Komisja Śledcza czy Komisja Infrastruktury. Czy może się mylę?
Pozdrawiam
Paweł M.
Nazwy komisji sejmowych zapiszemy, stosując tę samą zasadę, która rządzi zapisem nazw instytucji. Jeśli w takim razie Komisja Europejska, Komisja Śledcza, Komisja Infrastruktury to pełne i oficjalne nazwy, piszmy je wielkimi literami.
Z pisownią takich nazw miewamy pewien problem, który jest rezultatem faktu, że składają się one z wyrazów częściej występujących jako pospolite, w związku z czym funkcjonują też wyrażenia identyczne, a nie mające charakteru nazw własnych. Jeśli zapiszemy komisja śledcza, może to oznaczać, że jest to jedna z wielu komisji o takim charakterze lub też że nie mieliśmy intencji użycia nazwy własnej. Małe litery zastosujemy też, gdy nie znamy form oficjalnych i pełnych.
Pana sugestie w tej sprawie są słuszne, zapisy małymi literami wynikają zapewne z faktu, że dziennikarze tak piszący nie mają pewności, jaka jest pełna forma nazw komisji parlamentarnych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski