nazwy kontynentów

Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat etymologii nazw kontynentów, takich jak Europa, Afryka, Azja, Australia i Antarktyda.
Z góry dziękuję.
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. W skrócie przedstawia się następująco:
  • Europa – nazwa naszego kontynentu najprawdopodobniej jest pierwotną nazwą osobową. Europa to imię mitologicznej córki króla Tyru, w której zakochał się Zeus i którą uniósł na Kretę. Porwanie Europy to ulubiony motyw sztuki antycznej. Według staropolskiego Dykcyonarza geograficznego imię pięknej dziewczyny stało się nazwą geograficzną „najszczuplejszej z części świata mieszkalnego” (B.S. Linde).
  • Azja – nazwa własna, imię własne nimfy.
  • Antarktyda – z grec. antarktikos ‘południowy', nazwa kontynentu wokół Bieguna Południowego; przy czym grecki przymiotnik ma postać negacji ant + arktikos, czyli ‘przeciwny Arktyce’.
  • Arktyka – z grec. arktikos ‘niedźwiedzi’, od arktos ‘niedźwiedź’, wtórnie – 'północny'.
  • Australia – z łac. australis ‘południowy’.

Łączę pozdrowienia
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski