nazwy liter

Pytam o nazwy liter ż i ó. W mej świadomości pierwszą określa żet lub zet z kropką (a czasem samo żet), zaś drugą o z kreską lub o kreskowane (czasem u zamknięte w opozycji do u otwartego dla samego u). Spotykam się jednak z u z kreską i u kreskowanym (dla ó), co jest dla mnie błędne (zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę dawną wymowę ó zbliżoną do o). Ostatnio spotkałam się z żet z kropką, co wydaje mi się pleonazmem – wszak samo określenie żet jest jednoznaczne.
Określenia u z kreską ani u kreskowane nie rażą w mowie, rażą natomiast w piśmie, gdyż każdy widzi, że żadnej kreski nad polskim u się nie stawia. Żet z kropką rzeczywiście brzmi pleonastycznie, całkowicie się z Panią zgadzam. Z nazwami liter jest czasem kłopot, nie wszystkie są utrwalone w zwyczaju językowym. Pamiętam, jak w pracy nad Innym SJP powstało pytanie, jak się nazywa litera ć. W słowniku można przeczytać, że cie, ale do dziś mam wątpliwości.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski