nazwy mieszkańców

Czy kobieta mieszkająca w Zakręcie jest zakręTANKĄ czy zakręCIANKĄ?
Jak nazwać mieszkankę wsi Kot? Kotanka? Koczanka? Kotowianka? Czy w ogóle – tak jak w ostatniej formie (kotowianka) – możemy swobodnie dodawać cząstkę -owi-? I z mieszkanki Nart uczynić nartOWIankę?
Czy jeżeli w końcówce jest dźwięk [k] lub [c], możemy wymieniać go na [cz]? Na przykład: Adamkiadamczanka, Nidzicanidziczanka.
A mieszkanka Wychódźca to wychódź(c)czanką czy wychódźcowianką?
1) Mieszkanka Zakrętu to zakręcianka (analogicznie jak kalecianka – mieszkanka Kalet).
2) We wsi Kot mieszkają kocianie, w tym kocianki, w Nartach zaś narcianie i narcianki. Cząstkę -ow- przed przyrostkiem dodaje się dla ułatwienia wymowy, np. akowski ‘związany z AK’, ale tu taki problem nie występuje, nie ma więc powodu, by używać form kotowianka, nartowianka. Trzeba mieć na uwadze, że wyrazy te zostaną odczytane jako nazwy mieszkanek Kotowa i Nartowa.
3) Przyrostek -anin i jego żeński odpowiednik -anka wywołują oboczności, w związku z tym -k, -c przed tym przyrostkiem wymieniają się na -cz, np. Rybnikrybniczanin, rybniczanka, Gliwicegliwiczanin, gliwiczanka. W takim razie musi być adamczanka, nidziczanka.
4) Mieszkanka Wychódźca to wychódźczanka.
Polecam Pani uwadze Słownik nazw własnych oraz Słownik nazw miejscowości i mieszkańców.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski