nazwy mórz i oceanów

nazwy mórz i oceanów
23.02.2011
23.02.2011
Szanowni Państwo,
interesuje mnie problem (chyba) etymologiczny. Dwa z trzech oceanów mają nazwy kończące się na -yk. To samo dotyczy dwóch mórz (Adriatyk i Bałtyk, o ile nie zawodzi mnie wiedza geograficzna). Dlaczego nazwy tych właśnie akwenów kończą się na -yk, a inne nie?
Kłaniam się
Wszystkie podane nazwy ukształtowały się w języku polskim pod wpływem łaciny. Nie zmienia tego fakt, że zapożyczenia mogły się dokonywać drogą okrężną, np. nazwa Pacyfik pojawiła się u nas jako zapożyczenie z angielskiego (Pacific Ocean, The Pacific), choć właściwym źródłem jest łacińskie Mare Pacificum.
Pozostałe nazwy też mają w polszczyźnie formę ustaloną na bazie łacińskiej od przymiotników występujących w nazwach Mare Adriaticum, Oceanus Atlanticus, Mare Balticum, na tej podstawie powstały odpowiednie nazwy w wielu językach, w tej liczbie polskie. Warto wiedzieć, że -um, -us w podanych nazwach to końcówki mianownika, a podstawą do tworzenia nowych wyrazów jest z reguły temat fleksyjny (ta część, która pozostaje po odcięciu końcówek).
Zakończenie -yk (-ik) w tych nazwach nie ma nic wspólnego z naszym przyrostkiem, który znamy z wielu wyrazów, np. koszyk, słonik.
Pozostałe nazwy morskie mają inny źródłosłów, są spolszczonymi formami nazw obcych, np. Morze Śródziemne, Morze Barentsa.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego