nazwy pokrewieństwa

Moje pytanie dotyczy koligacji rodzinnych. Mianowicie: żona brata to bratowa, mąż siostry – szwagier; ale siostra żony? brat żony? I odwrotnie: brat męża i siostra męża?
Ciekawi mnie również powiązanie dzieci z dalszą rodziną. Czy brat mamy to wujek, a brat taty to stryj? A żona brata mamy? Mąż siostry mamy?
Bardzo dziękuję za odpowiedź w tej nurtującej mnie kwestii.
Emilia Maćczak
Dla jasności podajemy dłuższe zestawienie:
  • żona brata – bratowa
  • mąż siostry – szwagier
  • brat żony – szwagier
  • siostra żony – szwagierka
  • siostra męża – szwagierka
  • brat mamy – wuj
  • mąż siostry mamy – wuj
  • brat ojca – stryj (często nazywany też wujem)
  • żona brata mamy (czyli wuja) – wujenka (często nazywana też ciotką)
  • żona brata ojca (czyli stryja) – stryjenka (często nazywana też ciotką)
  • córka siostry – siostrzenica
  • córka brata – bratanica
  • syn siostry – siostrzeniec
  • syn brata – bratanek
  • żona syna – synowa
  • mąż córki – zięć
  • ojciec męża lub żony – teść
  • matka męża lub żony – teściowa

System nazw pokrewieństwa był dawniej dużo bardziej skomplikowany. Do dziś zachowały się po nim niezrozumiałe dla więszości Polaków nazwy: dziewierz, świekra, synowiec…
Mirosław Bańko