nazwy postaci literackich

Czytany jest obecnie dość często Gnój Kuczoka i pojawia się problem nazywania głównego bohatera i narratora. Częsty jest zapis Syn Starego K. – wszystko dużymi literami – jako nazwa postaci…, bo tak właściwie nie wiadomo, jak on ma na imię, nazwisko… Czy taka forma jest uzasadniona lub choćby dopuszczalna?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyrazy i wyrażenia pospolite mogą służyć do utworzenia nazw własnych (w Weselu S. Wyspiańskiego występują np. Gospodarz i Pan Młody). Wzorcem w takim wypadku powinien być zapis nazwy postaci zastosowany w książce. Jeśli autor takiego nie stosuje, nie ma potrzeby modyfikować ustaloną przez niego formę.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski