nazwy serwisów internetowych

Jak zapisywać wielowyrazowe nazwy serwisów i portali internetowych typu Nasza-Klasa.pl, JoeMonster.org, NowaMuzyka.pl? Czy jest obowiązek stosowania wielkiej litery na początku każdego wyrazu danej nazwy?
Trzeba tu odróżnić nazwę serwisu internetowego od jej adresu. Nazwę należy zapisywać wielkimi literami, piszemy w takim razie Nasza Klasa, JoeMonster, Nowa Muzyka. Nie ma natomiast obowiązku używania wielkiej litery na początku adresu internetowego, wobec tego zapiszemy zwykle nasza-klasa.pl, joemonster.org, nowamuzyka.pl.
Co innego, jeśli chcemy nazwę podać razem z adresem, wtedy właściwe byłyby zapisy Nasza-Klasa.pl, JoeMonster.org, Nowamuzyka.pl itp. Wielkie litery informują o nazwie portalu (firmy, instytucji itd.), domena internetowa wskazuje na drogę dostępu do informacji.
Bywa, że nazwa istnieje wyłącznie lub głównie w formie internetowej. Jeśli wtedy do adresu internetowego zastosujemy prawidła ortografii, uzyskamy bogate w treść zapisy typu Nowamuzyka.pl.
Zapis nazw firmowych zasadniczo powinien być zgodny z regułami pisowni, ale – na zasadzie licentia poetica – możemy je naruszyć. W takim wypadku jednak (gdy na początku nazwy zastosujemy małą literę), musimy mieć świadomość ryzyka wynikającego z odstępstwa od powszechnego zwyczaju.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski