nazwy spółek

nazwy spółek
29.11.2022
30.08.2002
Od jakiej litery (małej, dużej) pisać wyraz spółka w nazwach, np.: IMG Spółka z o.o. lub IMG spółka z o.o. – sprawa pilna, bo potrzebna do korekty pracy.
Pozdrawiam i dziękuję.
H. Górski
Całe wyrażenie sp. z o.o. (lub z rozwiniętym pierwszym wyrazem: spółka z o.o.) najlepiej pisać małymi literami, bowiem gdyby pierwszy wyraz został zapisany literą wielką, wskazana byłaby konsekwencja w pisowni pozostałych wyrazów, co doprowadziłoby do bardzo problematycznych zapisów Sp. z O.O. (lub SzOO).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
  1. 19.11.2022

    Pisownię reguluje art.160 Kodeksu spółek handlowych: „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.” – i taka pisownia jest poprawna. Dla spółki akcyjnej jest trochę inaczej; skrót: „S.A.”, a pełne określenie: „spółka akcyjna” (art. 305 Kodeksu spółek handlowych).

    Beata
  2. 29.11.2022

    Pani Beato, skrótowiec S.A. (z dwiema kropkami) jest niepoprawny. Tak to rozstrzyga Wielki słownik ortograficzny PWN. Poprawny zapis to SA (bez kropek). Oczywiście problematyczne jest to, że błędną pisownię utrzymano w Kodeksie spółek handlowych. Z tego powodu wielu właścicieli firm oraz ich radcowie prawni utrzymują ten obyczaj, powołując się na względy formalne i prawne. Upowszechnia to w swoich materiałach nawet TVP (tu powszechnym zapisem jest właśnie TVP S.A.).

    andrzej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego