nazwy świąt

Dlaczego Wielki Czwartek (dużymi literami), ale środa popielcowa (małymi)? Jak zapisać Wielki Post – dużymi czy małymi?
Nazwy świąt piszemy wielkimi literami, a wobec tego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, a także Popielec. Nazwę środa popielcowa uznaje się zwykle za określenie opisowe o znaczeniu 'środa, w którą wypada Popielec', co uzasadnia pisownię małymi literami. Czasem, głównie w publikacjach religijnych, stosuje się też zapis Środa Popielcowa. I choć słowniki ortograficzne go nie podają, można pisownię taką uznać za uzasadnioną; oczywiście pod warunkiem, że wyrażenie to jest synonimem wyrazu Popielec ‘święto katolickie’.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski