nazwy urzędów, organizacji itp.

Czy wyrazy typu Prezydium, Zarząd Okręgu powinno się zapisywać, rozpoczynając od wielkich liter? W Poradni jest niejednolity zapis – pojawia się prezydium zapisane od małej litery, czy to pomyłka?
Dziękuję za odpowiedź
Patrycja Bukowska
Takie wyrazy, bez względu na kontekst, należy pisać małymi literami. Wielkie litery możemy zastosować tylko w szczególnych wypadkach, a więc gdy są częścią nazw własnych, a także gdy w jakimś tekście wcześniej wystąpiły nazwy własne, w których znajdują się takie wyrazy, np. „Członkowie Prezydium Sejmu potępili atak na wicemarszałka, w tym samym komunikacie Prezydium wyraziło też niepokój o los planowanych reform”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski