nazwy watykańskie

Czy w wyrażeniach typu bazylika Watykańska, pałac Apostolski, kaplica Sykstyńska, sala Książęca, schody Królewskie (wszystkie odnoszą się do zabudowań watykańskich) pierwszy wyraz należy pisać od małej litery (jak ulica Marszałkowska), czy od wielkiej (jak Świątynia Opatrzności Bożej)?
Zastosowanie ma tu reguła [82] Wielkiego słownika ortograficznego PWN, zgodnie z którą za podstawową należałoby uznać pisownię pierwszego wyrazu od małej litery. Nazwy wymienione w pytaniu są jednak w dość częstym użyciu, a ich pierwsze składniki traktowane jako części wielowyrazowych nazw. Sprzyja to pisowni Sala Książęca, Schody Królewskie, Pałac Apostolski, którą utwierdza zwyczaj językowy, a ponadto wpływ języka włoskiego, w którym te nazwy zapisuje się wielkimi literami. Taki zapis polecam.
Pisownia Kaplica Sykstyńska, jest od dawna ustalona i wymieniana przez słowniki, zaś bazylika watykańska pisałbym małymi literami, bo właściwa nazwa to Bazylika św. Piotra w Rzymie).
Jan Grzenia