nazwy wydarzeń historycznych

Czy dopuszczalna jest jeszcze pisownia nazw powstań (Powstanie Listopadowe) wielką literą?
Pyta Pani, czy „jeszcze”, mając na myśli sytuację, w której pisało się np. Wielka Rewolucja Październikowa (wielkimi literami), ale rewolucja francuska (małymi). Jednak ani wtedy, ani obecnie ortografia nie nakazywała w takich wypadkach użycia wielkich albo małych liter. Owszem, są nazwy wydarzeń dziejowych pisane zwyczajowo wielkimi literami, np. Wiosna Ludów, i są takie, które w zasadzie pisze się małymi literami, np. wędrówka ludów. Użycie wielkich liter w celu podkreślenia rangi jakiegoś wydarzenia jest dopuszczalne i niekiedy może być pożądane (np. gdy ktoś pisze tekst o Powstaniu Warszawskim z okazji jego kolejnej rocznicy, obchodzonej przecież w gronie jego uczestników).
Mirosław Bańko