nazwy wymarłych zwierząt

Czy można samodzielnie spolszczać nazwy wymarłych zwierząt, które nie są spolszczone w literaturze fachowej? A w jaki sposób? Teratornis, Ramphorhynchus do teratorn, ramforynch czy teratornis, ramforynchus? Ouranosaurus do ouranozaur, czy uranozaur? Varanops do waranops? Zhejiangosaurus do żedziengozaur? Iguanodon do iguanodon czy iguanodont? Itd.
Łacińskie nazwy tego typu można polszczyć, bo przecież robi się to od dawna, np. nazwę iguanodon słowniki i encyklopedie podają od co najmniej kilkunastu lat. O ile mogłem ustalić, również wyrazy teratorn, ramforynch, uranozaur, waranops są w użyciu.
Nazwy takie wolno polszczyć samodzielnie, ale trwały efekt można uzyskać tylko wtedy, gdy pisownia zostanie zaakceptowana w środowisku specjalistów z tej dziedziny. Te spolonizowane formy nazw zwierząt prehistorycznych, których używamy, pochodzą z literatury fachowej.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski