nazwy wysp

Witam,
dlaczego na Cyprze, na Grendlandii, na Majorce, na Krecie, na Jamajce? Dlaczego w Wielkiej Brytanii, w Nowej Zelandii, w Singapurze?? Skąd wiemy jakiego przedimka używać?
Z nazwami wysp (jak zresztą z samym słowem wyspa) łączymy przyimek (nie przedimek) na, z nazwami państw zaś zazwyczaj w (nieliczne wyjątki są wymienione np. w słownikach poprawnej polszczyzny). Jeśli państwo jest jednocześnie wyspą, to wybór przyimka zależy oczywiście od zwyczaju językowego, a ten – jak się wydaje – od tego, co silniej narzuca się naszej świadomości: „wyspowość” danego obszaru czy jego „państwowość”. Mówimy np. na Kubie i na Malcie (mimo że państwo to obejmuje obszar dwóch wysp), ale w Nowej Zelandii (która też obejmuje dwie duże wyspy, a ponadto wiele małych). Można przyjąć, że domyślnie używa się tu przyimka na, i zapamiętać wyjątki – innej rady nie widzę.
Mirosław Bańko, PWN