nazwy żon i… mężów

Jeśli Kowalska wyjdzie za Nowaka i przyjmie jego nazwisko, to staje się panią Nowak albo panią Nowakową.
A jak jest, gdy mąż przyjmuje nazwisko żony? Jeśli np. Kowalski ożeni się z Nowakówną i po ślubie będą Nowakami, to czy on będzie Nowakowy, czy ona mimo wszystko Nowakowa?
Wreszcie trzeci przypadek – Kowalska wychodzi za Nowaka i każde pozostaje przy swoim nazwisku. Czy wtedy Kowalska, nie będąc panią Nowak, będzie panią Nowakową?
Z pewnością ów pan będzie panem Nowakiem, na pewno nie „Nowakowym”. Jego żonę można nazywać panią Nowakową (jest przecież żoną Nowaka). Jeśli chodzi o trzeci przypadek, to owszem – można w odniesieniu do kobiety użyć takiego określenia, rzecz jasna tylko w gronie osób, które są świadome takiej zawiłości.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski