nie sposób

Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy pisowni nie sposób / niesposób (?). Zauważyłam, że obu form używa się równie często, i zastanawiam się, która z nich jest poprawna. I główne pytanie: dlaczego? Słownik poprawnościowy podaje zasadę, że rzeczowniki z nie pisze się łącznie, chyba że w tym wypadku byłby to czasownik tzw. niewłaściwy… Jak jest w tym wypadku?
Z góry dziękuję za rozwiązanie mojego problemu,
Z poważaniem,
M. Czopik
Nie sposób ma – zgodnie z normą słownikową – rozdzielną pisownię, inaczej niż niepodobna. Z rzeczownikami nie rzeczywiście piszemy łącznie, ale czasownikowy charakter zwrotu nie sposób (coś zrobić) jest widoczny (por. zwłaszcza rodzaj nijaki słowa było, które pojawia się tu w czasie przeszłym). O ile się orientuję, czasowniki niewłaściwe to propozycja prof. Zygmunta Saloniego z 1974 roku, podczas gdy nie sposób już wcześniej pisano rozdzielnie.
Mirosław Bańko, PWN