nie tylko doniesienia

Szanowni Państwo,
korzystając z oferowanej przez Państwa możliwości, chciałabym zapytać, czy poprawne są sformułowania: „Z badań płyną doniesienia” lub „płynące z badań doniesienia”. Mam też wątpliwości co do użycia czasownika różnicować – czy poprawne jest użycie go w następujących kontekstach: „Sposób oceniania tego zjawiska różnicuje osoby ankietowane” czy też „Pogląd na ten temat różnicuje badaczy”? Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Dominika Przegrodzka
Użyłem Narodowego Korpusu Języka Polskiego, aby sprawdzić, skąd „płyną doniesienia”. Znalazłem tylko jeden przykład, w którym mowa o doniesieniach płynących z prokuratury. Można go oczywiście uogólnić na inne instytucje. Co natomiast „płynie z badań”? Według NKJP – najczęściej wnioski, rzadziej korzyści, nauki, wiedza, informacje. Na Pani miejscu przeformułowałbym zatem zdanie, np. „Z ośrodków badawczych płyną doniesienia”, „Od badaczy płyną doniesienia” albo „Z badań wynika, że…”.
Jeśli chodzi o drugą kwestię, to proponuję użyć czasownika różnić zamiast różnicować. Ten ostatni znaczy przede wszystkim 'czynić różnym', a w Pani zdaniu nie chodzi o to, że wymienione osoby stają się różne pod wpływem dokonywanych ocen, lecz o to, że już gdy wydają oceny, są różne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski