(nie) więcej jak

Witam.
Często spotykam się z używaniem słowa jak zamiast słowa niż. Zamiast „Mam więcej niż dwa jabłka” czasem mówi się „Mam więcej jak dwa jabłka”. Co prawda, jest to forma zrozumiała, ale mam wątpliwości co do jej poprawności. Skąd ta forma się wywodzi? Czy jest ona poprawna?
Gdyby drugie zdanie wymienione w pytaniu było zaprzeczone, nie mielibyśmy co do niego wątpliwości: „Mam nie więcej jak dwa jabłka”. Analogiczne zdania nie zaprzeczone bywają oceniane jako błąd. Bezpieczniej więc używać w nich słowa niż.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski