niecool

Nie z przymiotnikami pisze się łącznie. Czy to oznacza, że piszemy: niecool, nietrendy, niecacy, niebe, niefest, niegit, niefree itp.? (Ostatni przymiotnik, free, wzięty ze Słownika terminów muzyki rozrywkowej pana Wolańskiego).
Proszę nie pisać nie(+)cool, nie(+)ekstra, nie(+)super itp., bo takich wyrazów ani połączeń wyrazowych nie ma, więc ortografia jest wobec nich bezradna. Gdyby koniecznie trzeba je było zapisać, to zastosowałbym zapis łączny, ponieważ przepis o łącznej pisowni nie z przymiotnikami nie przewiduje wyjątku dla przymiotników nieodmiennych. Ze starszych przykładów można wymienić nie(+)mini i nie(+)beż – równie kłopotliwe, co poprzednie. Chyba jedyny niewydumany przykład to nie fair, w takiej postaci zapisany w Wielkim słowniku ortograficznym PWN. Przez analogię można by pisać nie cool, nie trendy itd., ale nie zmienia to faktu, że takie wyrażenia brzmia sztucznie, a argument za ich rozdzielnym zapisem jest słaby.
Mirosław Bańko, PWN