niemal metrowy

Mam wątpliwość w określaniu odległości. Napisałbym bliskometrowy, ale niemal metrowy. Która forma jest bliższa ideału (normy)?
Pozdrowienia.
Paweł Staszczak
Przymiotniki z poprzedzającymi je partykułami piszemy rozdzielnie, stąd blisko metrowy i niemal metrowy. Aby rozproszyć wątpliwości, proponuję rozważyć przez chwilę zapis cyfrowy (ściślej: cyfrowo-słowny) podobnych wyrażeń: blisko 100-metrowy odcinek albo niemal 1000-metrowa promenada. Tu nie przyszedłby Panu do głowy zapis łączny, prawda?
Mirosław Bańko, PWN