nieraz i nie raz

W jakich przypadkach zwrot nieraz zapisuje się razem lub osobno i czy w ogóle sa dwa rodzaje zapisu? Dziękuję z góry za odpowiedź.
W słownikach ortograficznych można spotkać wyjaśnienia w rodzaju nieraz 'często', a nie raz 'nie jeden raz'. Glosy te jednak nie różnicują się wyraźnie, dlatego osobiście wolę różnicę w pisowni tłumaczyć akcentem: nieraz ma akcent na pierwszej sylabie, nie raz – na drugiej. Por. „NIEraz ci o tym mówiłem”, ale „Jeszcze nie RAZ ci o tym powiem”.
Mirosław Bańko, PWN