niesieni, ale spleceni

Witam,
Ostatnio natrafiłam na problem dotyczący tworzenia imiesłowów przymiotnikowych biernych. Chodzi o czasowniki typu nieść, spleść i formę mianownika liczby mnogiej imiesłowu przymiotnikowego. Mamy z jednej strony formy miękkotematowe: niesieni, a z drugiej – spleceni – bez zmiękczenia. Jaka jest zasada tworzenia tych form? SO nie zawsze podaje przy danym czasowniku formę imiesłowu w l. mn.
Z poważaniem
AP, Lublin
Formę męskoosobową imiesłowu biernego najłatwiej utworzyć z tzw. odsłownika, czyli rzeczownika odczasownikowego (odsłownego) o zakończeniu -anie, -enie, -cie, bądź z tzw. bezosobnika, czyli formy o zakończeniu -no, -to. Podaję szczegóły (za Innym słownikiem języka polskiego PWN, tom 1, s. LIII):
1. Jeśli bezokolicznik nie jest zakończony na -eć, zamień końcowe -nie odsłownika na -ni (np. czyta-nie na czyta-ni, niesie-nie na niesie-ni, splece-nie na splece-ni).
2. Jeśli bezokolicznik jest zakończony na -eć, zamień końcowe -ono bezosobnika na -eni, a -no (nie po -o-) na -ni (np. słysza-no na słysza-ni).
3. W pozostałych wypadkach (a więc gdy żadna z ww. reguł nie skutkuje) zamień końcowe -cie odsłownika na -ci (np. tar-cie na tar-ci).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski