niewiasta i białogłowa

Witam!
Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi etymologii dwóch słów, którymi określało się niegdyś kobietę: niewiasta i białogłowa.
Dużo by o tym pisać. Oba wyrazy mają ciekawą, można powiedzieć nawet – pasjonującą etymologię. Wiele miejsca poświęcił im Andrzej Bańkowski w Etymologicznym słowniku języka polskiego. I choć nasza poradnia ma służyć wygodzie czytelników, a nie reklamie słowników, tym razem wyjątkowo chciałbym odesłać Pana do wymienionego słownika. Streszczanie jego haseł nie miałoby sensu, gdyż każde słowo w nich wydaje się cenne. A gdyby przytoczyć je w całości, to zajęłyby zbyt wiele miejsca.
Mirosław Bańko, PWN