nieznającym czy nie znającym

Turystom nieznającym Turcji…
czy nieznającym piszemy łącznie czy oddzielnie?
Kilka lat temu odpowiedzielibyśmy tak: nieznającym, gdy jest to cecha stała, a nie znającym, gdy chodzi o stan tymczasowy. Rzecz można by zilustrować przykładem: Turyści nie znający Turcji mogą ją jeszcze poznać.
Niedawno jednak pisownia imiesłowów z cząstką nie zmieniła się i odtąd wolno je nam pisać i łącznie, i rozdzielnie, niezależnie od znaczenia. Większość słowników zaleca pisownię łączną, ale dopuszcza rozdzielną, gdy piszący chce podkreślić, że ma na myśli sytuację być może przejściową, a nie stałą cechę kogoś lub czegoś.
Mirosław Bańko