nim, zanim

Szanowni Państwo,

czy zdanie „Zanim jem śniadanie, biorę prysznic” można uznać za poprawne? Interesuje mnie dopuszczalność czasownika w czasie teraźniejszym w aspekcie niedokonanym w zdaniu podrzędnym (zdanie czasowe), jeśli czasownik jest poprzedzony spójnikiem „zanim”. Czy osoba (tożsama lub różna w zdaniu nadrzędnym i podrzędnym) ma wpływ na kwalifikację poprawnościową takiego zdania?

Z poważaniem

Tomasz Marek

Po spójnikach nim i zanim, które wprowadzają wypowiedzenia podrzędne, może wystąpić tylko czasownik dokonany. Spójniki te wykluczają także użycie trybu rozkazującego w zdaniu podrzędnym.

Adam Wolański