nimfy

1. Czy nimfa jest boginią? 2. Czy Io była nimfą?
Mała encyklopedia kultury antycznej (PWN, 1990) mówi, że nimfy „uważane za córki Zeusa” to „boginie niższego rzędu” – a te od innych ojców?
Czy nazwanie bogini niższego rzędu boginią bez przydawki jest nadużyciem? (Por. mistrz świata i mistrz świata juniorów).
Do nimf zaliczono m.in. córki Okeanosa. Io była jego wnuczką przez ojca Inachosa. Nimfą nazywa Io tylko Wikipedia, inne (PWN, Kopaliński) omijają to słowo. Stąd wątpliwości.
Nimfy określane są najczęściej jako żeńskie bóstwa natury lub boginki przyrody, uosabiające jej płodną moc i piękno. Bogini niższego rzędu wydaje się określeniem cokolwiek zbiurokratyzowanym, a samo bogini – nieprawdziwym, wszak mimo boskiego pochodzenia były to istoty śmiertelne. Do najbardziej znanych należały córki Nereusa i Okeanosa. Wśród ojców nimf oprócz Zeusa wymienia się też Acheloosa.
Czy Io była nimfą? Nie jest to pytanie, które należy kierować do poradni językowej. Pisząc o rodowodzie Io, dał Pan wyraz dogłębnej znajomości rzeczy, myślę więc, że jeszcze trochę wysiłku, a sam Pan na to pytanie znajdzie odpowiedź. Może warto poszukać u Hezjoda i Owidiusza. Zdaje się, że w jednym z mitów Io pojawia się jako nimfa rzeczna, ale niewątpliwie znana jest głównie jako kapłanka Hery. Nimfy zamieszkiwały lasy, wody, górskie doliny, skały i groty, ale występowały też w orszakach bogów, więc jedno nie wyklucza drugiego.
Lidia Wiśniakowska, PWN