nisko

Jak powinno się pisać: nisko opłacani pracownicy czy niskoopłacani pracownicy, nisko oprocentowany kredyt czy niskooprocentowany kredyt?

Pozdrawiam
A.
Zgodna z zasadą jest tu pisownia rozdzielna, ale od zasady jest sporo wyjątków wymienionych w słownikach ortograficznych. Biorą się one stąd, że niektóre połączenia wyrazowe z czasem leksykalizują się, tzn. nabierają cech pojedynczych wyrazów i zaczynają być pisane łącznie. Przytoczonych przez Panią przykładów w słownikach nie ma, więc może Pani spokojnie pisać je rozdzielnie. Zresztą i nasz Korpus Języka Polskiego pokazuje, że w przykładach tych pisownia rozdzielna ma przewagę.
Mirosław Bańko