niszowy nuworysz

Witam,
bardzo proszę o możliwie najdokładniejsze wskazanie znaczenia oraz etymologii wyrazów: niszowy oraz noworysz.
Serdecznie dziękuję – babuleńka
Niszowy to taki, który ma związek z niszą na rynku, czyli wolnym miejscem, jakie może zająć producent jakichś dóbr, materialnych lub kulturalnych. Oto typowe przykłady: „Do ataku na polski rynek przygotowuje się np. Hyundai, który w Europie Zachodniej odnosi spore sukcesy, a w Polsce jest nadal marką niszową” (Focus), „Kiedy oferuje się produkt niszowy, trzeba szczególnie dbać o marketing” (Polityka), „Na początku lat 90. w Stanach styl country przeżył odrodzenie – przestał być niszowym gatunkiem zamkniętym we własnych stacjach radiowych i wszedł do głównego nurtu muzyki popularnej” (Cosmopolitan). Słowo niszowy jest nowe, wszystkie przykłady, jakimi dysponujemy, mają nie więcej niż kilka lat.
Nuworysz (nie noworysz) to człowiek niedawno wzbogacony, inaczej – nowobogacki albo dorobkiewicz. Podobnie jak jego synonimy jest to słowo nacechowane pejoratywnie. Pochodzi z języka francuskiego.
Mirosław Bańko, PWN