niszowy nuworysz

 
niszowy nuworysz
3.10.2006
Witam,
bardzo proszę o możliwie najdokładniejsze wskazanie znaczenia oraz etymologii wyrazów: niszowy oraz noworysz.
Serdecznie dziękuję – babuleńka
Niszowy to taki, który ma związek z niszą na rynku, czyli wolnym miejscem, jakie może zająć producent jakichś dóbr, materialnych lub kulturalnych. Oto typowe przykłady: „Do ataku na polski rynek przygotowuje się np. Hyundai, który w Europie Zachodniej odnosi spore sukcesy, a w Polsce jest nadal marką niszową” (Focus), „Kiedy oferuje się produkt niszowy, trzeba szczególnie dbać o marketing” (Polityka), „Na początku lat 90. w Stanach styl country przeżył odrodzenie – przestał być niszowym gatunkiem zamkniętym we własnych stacjach radiowych i wszedł do głównego nurtu muzyki popularnej” (Cosmopolitan). Słowo niszowy jest nowe, wszystkie przykłady, jakimi dysponujemy, mają nie więcej niż kilka lat.
Nuworysz (nie noworysz) to człowiek niedawno wzbogacony, inaczej – nowobogacki albo dorobkiewicz. Podobnie jak jego synonimy jest to słowo nacechowane pejoratywnie. Pochodzi z języka francuskiego.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!