no

 
no
17.04.2008
Witam,
chciałam zapytać o to, czy po partykule no należy stawiać przecinek. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji na ten temat w znanych mi opracowaniach. Z jednej strony wydaje mi się, że w zwrotach np. „No ale…”, „No bo…” powinno się postawić przecinek, z drugiej – wypowiadając je, nie robimy (tak mi się wydaje) pauzy.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Po partykule no przecinka nie stawiamy, ale po wykrzykniku no – owszem, por. „Musisz już iść? No to cześć”, ale „No, rusz się, co tak stoisz?”. Powyższe przykłady pochodzą z Innego słownika języka polskiego PWN (obecnie dostępnego na CD jako Multimedialny szkolny słownik języka polskiego). Liczne inne przykłady zdaniowe podane tam wyjaśnią rzecz dokładniej.
Przykłady wymienione w pytaniu są za krótkie, aby o obecności w nich przecinka wypowiedzieć się jednoznacznie. Kierowanie się pauzą oddechową bywa zawodne, ale można użyć innego kryterium: jeśli przy założonej interpretacji zdania dopuszczamy możliwość umieszczenia po słowie no znaku wykrzyknienia, to znaczy, że i przecinek może się tam znaleźć. Porównajmy: „No! Bo żebym cię tu więcej nie widział” (z naciskiem na no), „No, bo żebym cię tu więcej nie widział” (z naciskiem na no, ale mniejszym) oraz „No bo mi autobus uciekł” (z naciskiem na słowo autobus i z intencją usprawiedliwienia się, a nie pogrożenia rozmówcy).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!