nominativus cum infinitivo

„Większości wydawało się, że inteligencja zależy od urody” i „Większości inteligencja wydawała się być zależna od urody”. Proszę powiedzieć, czy to słówko być jest naprawdę niepotrzebne. Czy jest bzdurą jak zależność IQ od urody?
Z góry dziękuję
Pierwsze zdanie jest bez zarzutu, w drugim można by opuścić słowo być (przy czym jest to chyba najłagodniejsza ocena tego zdania, bo można by też uznać je za niepoprawne). Więcej o tym, a także o tytule tej porady – zob. Słownik wyrazów kłopotliwych, hasło okazać się, wydawać się, mienić się.
Mirosław Bańko, PWN