norma przepisana

Dlaczego w pismach procesowych, orzeczeniach itp. powszechnie używa się sformułowania „przepisanych”, zamiast „przepisowych”, jak np. w zdaniu: „Wnoszę o zasądzenie od organu na moją rzecz kosztów postępowania według norm przepisanych.”

Czy to jest prawidłowe?

Widząc słowo „przepisanych” chciałoby się od razu zapytać przepisanych skąd lub od kogo?

Wyrażenie norma przepisana jest bezpośrednim tłumaczeniem łacińskiego określenia terminologicznego norma praescripta. W postaci tej funkcjonuje niezmiennie w tekstach prawnych i prawniczych od wielu dziesięcioleci, por. np. W W.Ks. Badaeńskiém mieszkanie służbowe ocenia się na 10 proc. płacy pobieranéj przez urzędnika, jakkolwiek wolno temu ostatniemu udowodnić, ze prawdopodobny dochód z najmu mieszkania, jakie zajmuje, jest mniejszy jak norma przepisana (Carl Heinrich Rau, Zasady umiejętności skarbowéj, 1865, t. 1, s. 245).

Adam Wolański