nowa generacja produktów

Dzień dobry,
coraz częściej słyszy się o nowej generacji produktów. Źródła dotyczące owego wyrażenia są jednak niesamowicie ubogie. Proszę zatem o ocenienie nadużywanego dziś określenia nowej generacji produktów.
Serdecznie dziękuję, pozdrawiam,
Paweł
Źródła, choć niebogate, są wystarczające, by wyrobić sobie opinię na ten temat. Nowy słownik poprawnej polszczyzny stwierdza bowiem, że w znaczeniu ‘typy, modele jakiegoś produktu’ wyraz generacja jest nadużywany, a zamiast np. wyrażenia kosmetyki nowej generacji radzi mówić nowy rodzaj, typ, nowa seria kosmetyków. Za niepoprawne – i słusznie – autorzy NSPP uznają użycie tego wyrazu w odniesieniu do przedmiotów drobnych, nieskomplikowanych, np. nowa generacja żyletek (poprawnie: nowy typ, rodzaj żyletek).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski