nowo wybrany

Czym różnią się wyrazy: nowo wybrany i szczerozłoty? Dlaczego pierwszy nie jest traktowany jako przymiotnik złożony i nie jest pisany w związku z tym łącznie?
Nowo z imiesłowami czynnymi i biernymi piszemy osobno, np. nowo powstający, nowo tworzony. Tak samo z tzw. imiesłowami przeszłymi, które – ponieważ nie są tworzone kategorialnie – należą w zasadzie do przymiotników, np. nowo powstały. Z typowymi przymiotnikami słowa tego jednak w ogóle nie łączymy, a pozorne wyjątki, jak nowomodny czy noworoczny, pochodzą od wyrażeń przymiotnikowo-rzeczownikowych, odpowiednio: nowa moda, nowy rok (czy raczej Nowy Rok).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski