numer

Jak powiemy: „Premier Anglii mieszka na Downing Street pod numerem dziesięć” czy „…pod numerem dziesiątym”?
Ktoś może mieszkać np. pod numerem dziesiątym albo pod numerem 110. W zasadzie więc używamy w tej kontrukcji liczebników porządkowych, przynajmniej dopóty, dopóki chodzi o małe liczby. Gdy numer jest długi, zastępujemy go cyframi, które można odczytać dwojako: pod numerem sto dziesięć albo pod numerem sto dziesiątym.
Mirosław Bańko