o Foggii i korytarzu

W Foggi – czy w Foggii? „Spotkałem go na korytarzu” czy „w korytarzu”.
Dziekuję i pozdrawiam.
Joanna
1) Skoro w mianowniku jest Foggia, w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku musi być Foggii.
2) Oba przyimki tworzą wyrażenia określające miejsce, ale jest między nimi niewielka różnica, która czasem może się okazać istotna. O ile wyrażenie na korytarzu jest tylko wskazaniem miejsca (podobnie jak na ulicy, na trawniku), w korytarzu sugeruje, że coś dzieje się (znajduje się) wewnątrz czegoś, określa więc to miejsce jako przestrzeń zamkniętą. Zdania „Pacjenci leżą na korytarzu” i „Pacjenci leżą w korytarzu” mają zasadniczo ten sam sens, pierwsze jednak znaczy przede wszystkim, że leżą poza salami dla chorych, drugie wyraźniej wskazuje na fakt, że pacjenci znajdują się w długim wąskim pomieszczeniu. Wyraz korytarz ma też kilka innych znaczeń, a wtedy powiemy tak: „Znalazła się w korytarzu kreta” (to o Calineczce), „Pilot lecący w korytarzu nie może przekraczać ściśle określonych zasad ruchu”. W takim wypadku używamy przyimka w, ale chodzi właśnie o przestrzeń zamkniętą. W związku z tym lepiej używać konstrukcji „Spotkałem go na korytarzu”, zamiana przyimka może wnieść dodatkowe treści, nie zawsze pożądane.
Jan Grzenia