o kilka minut drogi

o kilka minut drogi
27.05.2004
27.05.2004
Często spotykam się z wypadkami określania odległości za pomocą jednostek czasu, np.: „Szkoła oddalona jest od domu o kilka minut”, „Szkoła oddalona jest od domu o kilka minut drogi”. Czy jest to dopuszczalne?
Cytowane określenia są poprawne. Samo o kilka minut wystarczy, jeśli rozmówcom wiadomo, że dziecko do szkoły chodzi na piechotę lub jeździ autobusem. W przeciwnym razie możemy dodać: o kilka minut jazdy lub – teoretycznie – o kilka minut lotu. Mówi się też o kilka minut drogi, np.: „Mam zarezerwowany bardzo wygodny pokój z łazienką, o sześć minut drogi od ich domku” (J. Broszkiewicz, Doktor Twardowski). Sformułowanie to wydaje się nielogiczne, jeśli przez drogę rozumieć pas ziemi, po którym ktoś się porusza. Zaczyna być logiczne i zrozumiałe, gdy słowo droga odczyta się jako synonim podróży lub wędrówki, por. inny przykład takiego użycia: „Przez całą drogę nie zamienili ze sobą ani słowa” (za Innym słownikiem języka polskiego PWN).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!