o kilka minut drogi

Często spotykam się z wypadkami określania odległości za pomocą jednostek czasu, np.: „Szkoła oddalona jest od domu o kilka minut”, „Szkoła oddalona jest od domu o kilka minut drogi”. Czy jest to dopuszczalne?
Cytowane określenia są poprawne. Samo o kilka minut wystarczy, jeśli rozmówcom wiadomo, że dziecko do szkoły chodzi na piechotę lub jeździ autobusem. W przeciwnym razie możemy dodać: o kilka minut jazdy lub – teoretycznie – o kilka minut lotu. Mówi się też o kilka minut drogi, np.: „Mam zarezerwowany bardzo wygodny pokój z łazienką, o sześć minut drogi od ich domku” (J. Broszkiewicz, Doktor Twardowski). Sformułowanie to wydaje się nielogiczne, jeśli przez drogę rozumieć pas ziemi, po którym ktoś się porusza. Zaczyna być logiczne i zrozumiałe, gdy słowo droga odczyta się jako synonim podróży lub wędrówki, por. inny przykład takiego użycia: „Przez całą drogę nie zamienili ze sobą ani słowa” (za Innym słownikiem języka polskiego PWN).
Mirosław Bańko, PWN