o komunizmie i innych demonach

Witam, Droga Redakcjo!
Mam nurtujące mnie pytanie… Czy istnieje (lub istniała, a nie jest już przestrzegana) w języku polskim regułka mówiąca, że twarde spółgłoski w wyrazach nie ulegają zmiękczeniu? Doskonale wiem, że należy mówić np. [komuniźmje], a nie [komunizmje]. Zdaje mi się jednak, że kiedyś na lekcji j. polskiego taką regułkę podała mi polonistka z zastrzeżeniem, że jest to poprawne, ale mało stosowane.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Przykłady miękczenia spółgłosek można wskazać zarówno w historii języka, jak i współcześnie, por. np. opozycję form las – lesie, w zapisie fonetycznym [las] – [leśe]. Być może nauczycielka miała na myśli to, że rzeczowniki na -izm wymawiamy w miejscowniku dwojako: [-iźmje], rzadziej [-izmje], ale piszemy zawsze „twardo”: -izmie, nie -iźmie. Łatwo się pomylić, gdyż rzeczowniki na -izna lub -yzna zachowują się akurat odwrotnie, por. polszczyzna – polszczyźnie.
Mirosław Bańko, PWN