o pilocie Pirxie

Powszechnie znane są Opowieści o pilocie Pirxie z roku 1968 Stanisława Lema. Czy jednak teraz, kiedy ustalona jest zasada, że słowa obce zakończone na x muszą w pisowni być odmieniane z ks na końcu, tytuł nie powinien brzmieć Opowieści o pilocie Pirksie?
Marcin Kowal
W zasadzie tak. Takie spolszczenie byłoby jednak niezgodne z intencją autora, który chciał nadać swojemu bohaterowi imię na pierwszy rzut oka obce. Dlatego jestem za tym, aby ortografowie zostawili pilota Pirxa w spokoju. Wydawcom, literaturoznawcom, krytykom, nauczycielom, bibliotekarzom, bibliografom i in. zalecam to samo. Zasad ortografii nie należy używać automatycznie.
Mirosław Bańko, PWN