o pleonazmach

Czy pleonazm zakladając hipotetycznie jest poważnym błędem? Dziękuję za odpowiedź.
Andrzej
Pleonazmy rzadko są poważnym błędem, moje obserwacje pokazują za to, że są poważnie traktowane przez mówiących. W wielu listach do naszej poradni korespondenci wyrażają obawę, że jakaś konstrukcja jest pleonazmem, i zwykle są to obawy wyolbrzymione. Tak też jest, jak sądzę, z przykładem wymienionym w pytaniu: zakładać hipotetycznie znaczy 'przyjmować jakieś założenie jako hipotezę'. Czy jest to masło maślane? Myślę, że nie, gdyż nie o każdym założeniu powiemy, że jest hipotezą. Nawet jednak gdyby założyć („założyć hipotetycznie”), że w Pana przykładzie następuje dublowanie treści, to nadal samo w sobie nie jest to grzechem, gdyż może być uzasadnione ekspresją wypowiedzi lub mieścić się w językowej konwencji (por. zwrot tylko i wyłącznie). Szkoda energii na zwalczanie większości pleonazmów w języku mówionym. Pisząc jakiś tekst, warto natomiast zawsze się zastanowić, czy z któregoś wyrazu nie da się zrezygnować. Są różne upodobania stylistyczne i różne rygory obowiązują w zależności od gatunku wypowiedzi, ale z reguły, jeśli coś można napisać krócej, to warto skorzystać z takiej możliwości.
Powyższą odpowiedź też pewnie dałoby się skrócić…
Mirosław Bańko, PWN