o pogodzie

Czy powinno się mówić „Była ładna pogoda”, czy „Panowała ładna pogoda"?
Raczej „Była ładna pogoda”. Czasownik panować – pokrewny słowu pan w znaczeniu 'władca' – byłby odpowiedni w odniesieniu do czegoś, co miałoby nad nami jakąś władzę. Możemy powiedzieć, że panowały upały albo mrozy, co znaczy, że nie można się było od nich uwolnić. Natomiast ładna pogoda nie jest niczym takim, czego władzę byśmy odczuwali nad sobą.
Mirosław Bańko