o pompie bez pompy

o pompie bez pompy
13.10.2013
13.10.2013
Co sądzą Państwo o zdaniu: „Ogród: Basen Rozporowy z Pompą lub Bez Niej”. Napotkałem je w ulotce reklamowej firmy, która zawsze umieszcza zaimek osobowy po słowie bez w tego typu zdaniach. Czy to naprawdę brzmi dobrze?
Widzę, że firma ta lubi duże litery. Skoro zapytała Pani o zaimek, to muszę powiedzieć, że pisanie wielka literą zaimka trzeciej osoby jest w polszczyźnie oznaką najwyższego szacunku albo wręcz czci: tak piszemy o Bogu i świętych, o zmarłych i bardzo rzadko o żyjących (np. w związku z ich jubileuszem). W cytowanym zdaniu pompę spotkało niespodziewane wyróżnienie. Z drugiej strony, ponieważ prawie każde słowo zaczyna się tu wielką literą, jego ranga nie jest wysoka. Co nie zmienia faktu, że jest to zdanie napisane z pompą.
Jeśli chodzi o bardziej przyziemną kwestię: czy po przyimku można umieścić zaimek (bo nie wykluczam, że o to Pani głównie chodzi), to odpowiedź jest pozytywna. Można było napisać też: „Ogród: basen rozporowy z pompą lub bez pompy”. Wtedy byłoby rzeczywiście bez pompy i znacznie lepiej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!