o pospiesznym organizmie

Witam,
Moje pytanie dotyczy wymowy wyrazów takich jak organizmie (zgodnie z pisownią, czy raczej [organiźmie]?) oraz pospieszny (zgodnie z pisownią, czy może [pośpieszny]?). Przyznam, że mi bardziej podobają się wersje z ś i ź
Pozdrawiam,
Tomasz Furtak
Rzeczowniki na -izm mają w miejscowniku spółgłoskę ź lub z, a więc [organiźmie] lub [organizmie]. Słowo pospieszny, nie tylko w wymowie, ale i w pisowni ma wariant pośpieszny.
Mirosław Bańko