o szóstej wieczór

o szóstej wieczór
6.06.2008
6.06.2008
Kłaniam się nisko. Mam następujące pytanie. Czy zdanie: „Spotkajmy się o 6 w wieczór” jest prawidłowe? Skoro nie mówimy: „Spotkajmy się o 6 w rano”. W mojej okolicy wszyscy mówią w wieczór, niedawno zaś usłyszałam ponoć prawidłową wersję tegoż: „Spotkajmy się o 6 wieczór”. Od 35 lat używam przyimka w, a teraz dowiaduję się, że forma ta jest nieprawidłowa. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie.
Forma o szóstej w wieczór może się wydawać bardziej logiczna, bardziej precyzyjna, wreszcie uzasadniona analogią do innych określeń czasu z przyimkiem w, np. o szóstek w piątek. Niemniej jednak jest to forma w ogólnej polszczyźnie rzadka, dlatego nie polecałbym jej. Forma bezprzyimkowa zaś, która może się wydać nielogiczna, jest ogólnie przyjęta i znana słownikom. Podaję fragment z Innego słownika języka polskiego PWN:
Słowa wieczór używamy po określeniach dnia lub godziny, aby zaznaczyć, że coś odbywa się między zmierzchem a nocą. Dziś wieczór przylatuje tata ze Sztokholmu… Idziemy do teatru na siódmą wieczór… Jest lipiec, ósma wieczór, a jeszcze widno.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego