o związku głównym

Czy to zdanie jest zbudowane prawidłowo: „Poziom życia wciąż się pogarszał, powodem był brak pracy, okrojone emerytury i mizerne zasiłki z opieki społecznej”. Chodzi mi o to, czy jeśli wymieniono kilka rzeczy, które stanowiły powód, to nie powinno użyć się czasownika w liczbie mnogiej: „powodem były…”?
Jeśli orzeczenie występuje przed tzw. podmiotem szeregowym, to może przybierać wartość liczby pojedynczej. Dodatkowym argumentem za utrzymaniem takiej liczby jest to, że składnikami podmiotu szeregowego w Pana przykładzie są rzeczowniki abstrakcyjne. Jeżeli jednak zdanie to bardziej się Panu podoba ze słowami „powodem były…”, to proszę się nie krępować: tak też będzie poprawnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski