oba, obydwa

Czy w języku polskim wyrażenia oba i obydwa, obie i obydwie można stosować w pełni wymiennie? Czy też są jakieś przypadki, w których zręczniejsze jest użycie jednego z nich? Obie kobiety – obydwie kobiety. Oba chwytaki – obydwa chwytaki… itd. itp. „Czysto na słuch” nie wyczuwam żadnej różnicy, a odpowiedniej reguły również nie znalazłem. Dziękuję z góry za pomoc.

Pozdrowienia,
Marek.
Słowa te nie tylko są synonimami, ale też są wzajemnie wymienne właściwie we wszystkich kontekstach. Ze względów eufonicznych albo rytmicznych czasem jedno z nich może być lepsze do drugiego. Są to jednak wypadki rzadkie i nie poddające się systematyzacji. Decyzja o użyciu jednego albo drugiego słowa należy więc do autora wypowiedzi. Obiektywnie można jedynie stwierdzić, że oba jest pięciokrotnie częstsze niż obydwa.
Mirosław Bańko