obłożnie chory

Od czego pochodzi przysłówek obłożnie, np. w wyrażeniu obłożnie chory?
Obłożnie pochodzi od obłożny, to od obłożyć, a to ostatnie od łożyć. O obłożnej chorobie pisze Andrzej Bańkowski: „(…) pierwotnie może nazwa eufemiczna najczęstszej i najgroźniejszej w Polsce choroby: czarnej ospy, której pierwszym jawnym symptomem jest obłożenie skóry krostą ropną, od ob-łożyć” (Etymologiczny słownik języka polskiego).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski